Бугунги кунда таълим соҳасини ислоҳ қилиш, мактабларни замонавий талаблар асосида ривожлантириш ва ўқувчиларни жамият ҳаётида фаол иштирокчи сифатида шакллантириш давлат сиёсатида устувор аҳамият касб этмоқда. Ана шу мақсад йўлида амалга оширилаётган “Менинг мактабим” ташаббуси барча умумтаълим муассасаларига янгича руҳ, очиқлик ва ташаббускорликни олиб кирди.
“Менинг мактабим” — бу умумтаълим муассасаларини ривожлантириш, ўқувчиларнинг таклиф ва ташаббусларини қўллаб-қувватлашга қаратилган очиқ лойиҳа ҳисобланади. Ушбу лойиҳа орқали ўқувчилар, педагоглар ва жамоатчилик вакиллари мактаб инфратузилмаси, таълим сифати ҳамда тарбиявий муҳитни яхшилаш бўйича ўз ғоя ва таклифларини илгари суриш имкониятига эга бўлмоқда. Лойиҳа жараёнлари очиқ овоз бериш асосида амалга оширилиб, энг долзарб, инновацион ва амалий жиҳатдан ҳаётга татбиқ этиш мумкин бўлган ташаббуслар саралаб олинади. Энг муҳими, ушбу жараён ўқувчиларни фақатгина таълим олувчи эмас, балки ўз мактабининг тақдирига дахлдор фаол иштирокчи сифатида шакллантиради.
2025-2026 ўқув йили учун “Менинг мактабим” ташаббуси доирасида Олмалиқ шаҳридаги 23 та умумтаълим мактабига жами 1 миллиард 380 миллион сўм маблағ ажратилди. Ҳисоб-китобларга кўра, шаҳримиздаги 23 та мактабнинг ҳар бирига ўртача 60 миллион 187 минг сўмдан тўғри келмоқда.
Мазкур маблағлар мактабларнинг эҳтиёжидан келиб чиққан ҳолда қуйидаги асосий йўналишларга йўналтирилди: интерактив сенсорли панеллар ва электрон доскалар; информатика ва IT хоналари жиҳозлари; видеокузатув тизимлари орқали хавфсизликни кучайтириш; фан хоналари учун лаборатория ва макетлар; спорт ва маданий-маърифий анжомлар; касб-ҳунарга йўналтирувчи ускуналар.
“Менинг мактабим” лойиҳасининг энг муҳим жиҳати шундаки, у ўқувчиларни қарор қабул қилиш жараёнига жалб этади. Улар ўз мактаблари учун зарур деб ҳисоблаган лойиҳаларни таклиф қилиб, овоз бериш орқали ғолибларни аниқлашда бевосита иштирок этади. Энг муҳими, лойиҳа учун ўша мактабда таҳсил олаётган 5-синфдан 11-синфгача бўлган ўқувчиларгина овоз бера олади. Бу ёшларда масъулият, фаол фуқаролик позицияси ва ижтимоий фикрлашни шакллантиришга хизмат қилади, десак адашмаган бўламиз.